STARON-FILM jest firmą założoną w 2005 roku przez Małgorzatę i Wojciecha Staroniów. Fundamentem powstania Staron Film była chęć robienia niezależnych, oryginalnych filmów, stworzenie miejsca gdzie twórcy będą mieli możliwość rozwoju własnego języka i wizji filmu jak również wymiany doświadczeń między sobą. Stawiamy na współpracę międzynarodową, polegającą w pierwszym rzędzie na artystycznym spotkaniu filmowców. Jesteśmy ukierunkowani na koprodukcje europejskie jak i światowe.

Naszym podstawowym celem jest produkcja filmów autorskich, ambitnych, ryzykownych, nierzadko trudnych realizacyjnie. Stawiamy na artystyczną jakość filmów i ich obecność w światowym obiegu kultury. Zależy nam, by każdy wyprodukowany przez nas film był dla nas niepowtarzalną twórczą przygodą i wywierał wpływ na życie społeczne i artystyczne.

Najlepszym przykładem takiej produkcji jest zakończona w 2011 roku Argentyńska lekcja, która zdobyła Grand Prix i cztery inne nagrody na MFFD w Krakowie, po czym obiegła świat zdobywając laury na najważniejszych festiwalach filmowych, w lutym 2012 była wybrana przez Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku do grona najciekawszych dokumentów 2011.

W naszym dorobku mamy filmy fabularne, pełnometrażowe dokumenty kinowe oraz filmy krótkometrażowe. Ostatnio odbyla się polska premiera korpdukowanego przez Staron-Film filmu fabularnego „Pod ochroną“ („Refugiado“) w reżyserii Argentyńczyka Diego Lermana, premiera światowa miała miejsce na festiwalu w Cannes 2014 w sekcji Directors‘ Fortnight.

STARON-FILM jest również koproducentem filmu fabularnego pt. „El Premio“ („Nagroda“) w reż Pauli Markovitch (Meksyk, Polska, Fracja, Niemcy) – międzynarodowa premiera tego filmu odbyła się w lutym 2011 na Berlinale, gdzie film zakwalifikował się do konkursu głównego i został nagrodzony dwoma Srebrnymi Niedzwiedziami za szczególny wkład artystyczny dla operatora filmu Wojciecha Staronia oraz scenografki Barbary Enriquez. Film otrzymał także Grand Prix na festiwalu filmów fabularnych - Guadalajara 2011, gdzie uzyskał rekomendację jury do Golden Globes Awards 2012. Od tamtego czasu film zdobył kilkanaście nagród na festiwalach międzynarodowych m in. Nagrodę publiczności na Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W styczniu 2012 zaczęła się polska dystrybucja kinowa filmu.

W 2009 roku wyprodukowaliśmy „Sześć tygodni“ w reż. Marcina Janosa Krawczyka – film ten zdobył Grand Prix na jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, a w kwietniu 2010 pokazany był w konkursie Festiwalu HOT DOCS w Toronto i był zaproszony na kilkadziesiąt innych festiwali.

W dotychczasowym dorobku mamy również film dokumentalny „Tak“ (2006) w reżyserii Dariusza Gajewskiego dokumentujący ostatnie miesiące życia księdza-poety Jana Twardowskiego, wyprodukowany z inspiracji Andrzeja Wajdy, pokazywany na wielu festiwalach, a także portret Krystyny Feldman w filmie „Pani Nikifor“ (2005), który powstał podczas przygotowań i zdjęć do filmu „Mój Nikifor“ Krzysztofa Krauzego.